Japonsko

10:52 PM Alex Writer 0 Comments

Japonsko je jednou z najúžasnejších krajín na svete a Japonci sa nám, Európanom, takmer zdajú byť takmer cudzinci. Okrem toho táto krajina uspeje ako žiadna iná vo vývoji najnovších technológií a japonskí vedci sú známi po celom svete. Dôležitú úlohu tu zohráva školské vzdelávanie, ktoré sa veľmi líši od toho, na čo sme zvyknutí. Možno, keď sa o ňom dozvieme viac, budeme si chcieť niečo prijať pre seba. Redaktori stránky Kolobok.ua našli 10 najvýraznejších rozdielov medzi japonským vzdelaním a tradičnou Európou.


PREČÍTAJTE SI TIEŽ
7 neočakávaných rodičovských pravidiel od holandských rodičov
Hlavné je dobré správanie. Prvé tri roky školských znalostí detí sa nehodnotia; do 5. ročníka deti neuskutočňujú žiadne testy, testy ani skúšky, iba občas píšu malú samostatnú prácu. Dôraz sa kladie nie na vedomosti, ale na vzdelanie. Deti sa učia rešpektovať iných ľudí a zvieratá, veľkorysosť, empatiu a úctyhodný prístup k prírode.

1471421173151258181_750x488

1. apríla - Deň vedomostí. Keď sa naše deti navzájom bavia, oslavujú Deň aprílových bláznov a snívajú o konci školského roka, japonské deti jednoducho chodia do školy. Tento čas je najkrajší v Japonsku, pretože sakura začína kvitnúť. Akademický rok je rozdelený do troch semestrov: od 1. apríla do 20. júla, od 1. septembra do 26. decembra a od 7. januára do 25. marca. Letné prázdniny trvajú 6 týždňov a jar a zima - dve po druhej.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ
Kde študovať lacno v zahraničí: TOP 7 krajín
Na školách nie sú žiadne čistiace prostriedky. Školské zariadenia čistia samotní študenti. A to nielen v triedach, ale aj na chodbách a dokonca aj na toaletách. Preto sa učia vzájomnej pomoci a schopnosti interagovať v tíme. Okrem toho, túžba po podstielke po vyčistení úplne zmizne. Od útleho veku sa deti učia vážiť si svoju prácu a prácu druhých, ako aj rešpektovať životné prostredie.

1471421069186373712_750x445

Školské obedy vyvíjajú lekári. V škole sú deti kŕmené zdravými a chutnými obedmi, ktoré kuchári vyvíjajú spolu so zdravotníckymi pracovníkmi. Nie sú tu žiadne školské jedálne. Deti a ich učitelia jedia svoje obedy priamo v kancelárii. Takáto neformálna atmosféra spája tím ešte viac.

147142110914315799_750x513_01

Popularita ďalšieho vzdelávania. Od prvých ročníkov chodia deti do prípravných tried, ktoré v budúcnosti pomôžu dostať sa na dobrú strednú školu, a potom na strednú školu. Keďže školský deň trvá v priemere 6 až 8 hodín, večer sa konajú ďalšie hodiny a o 9.00 hod. Sa hromadná doprava „napcháva“ deťmi, ktoré sa ponáhľajú študovať domov. Školenia sa konajú aj cez víkendy a sviatky.





Všetci študenti nosia uniformy. V Japonsku sa verí, že rovnaké oblečenie pomáha spojiť spolužiakov a pripravuje študentov na prácu. Deti ju začínajú nosiť na strednej škole. Mnoho vzdelávacích inštitúcií má svoje vlastné uniformy - u chlapcov sa podobá vojenskej uniforme a dievčatským námorníkom.

Japonské deti nevynechávajú hodiny. Školská dochádzka je 99,9%. Škola preskakovania v Japonsku nie je akceptovaná. Toto je národná tradícia. Rovnako ako je zvykom neskoro na hodiny alebo nepočúvať učiteľa.

O výsledkoch záverečnej skúšky rozhodne všetko. Po ukončení poslednej triedy študenti napíšu test. Na prijatie si môžete vybrať iba jednu vysokú školu. A táto voľba určuje, kto sa stane dieťaťom v budúcnosti, aký druh práce bude vykonávať, jeho úroveň príjmu a sociálne postavenie. Konkurencia je navyše veľmi veľká. Po prvýkrát vstupuje na univerzitu iba 24% absolventov.





Živé, bio, ekologické a dietetické výrobky
Život Tento pojem nie je zakotvený v žiadnom regulačnom dokumente pre potravinové výrobky. To znamená, že slovo „žijúci“ vo vzťahu k jedlu neznamená nič, najmä nesľubuje superosvieženie, prirodzenosť a tak ďalej. Toto je len reklamný kúsok.

 „Bio“, „eco“, „organický“. Poličky v obchodoch sú plné výrobkov s takýmito nápismi. Nie všetky z nich však zodpovedajú skutočnosti: výrobcovia často vytvárajú tieto štítky tak, aby si spotrebitelia mysleli, že kupujú ekologický a teda bezpečný výrobok. Najnovšia rada Najvyššej rady prijala návrh zákona, ktorý by mal regulovať trh s „ekologickými“ výrobkami a zaviesť kontrolu nad používaním vyššie uvedených označení. Kým sa však zákon nestane zákonom a nezačne sa implementovať, nemalo by sa dôverovať atraktívnym nápisom.

Výživa Striktne povedané, toto označenie sa môže používať iba v prípade výrobkov určených pre ľudí s rôznymi chorobami - diabetikov atď. Výrobcovia sa však snažia hrať na želanie spotrebiteľov schudnúť. A keďže v týchto prípadoch je zakázané priamo používať toto slovo, jeho deriváty sa používajú a majú veľmi podobný význam: napríklad „Dietny produkt“, „Fitness produkt“. Naučte sa zloženie tovaru!