Niekedy sa zdá

7:39 AM Alex Writer 0 Comments

Niekedy sa zdá, že škola je univerzálnym pojmom, ale v skutočnosti je vzdelávací systém v rôznych krajinách sveta veľmi odlišný. Všetko závisí od kultúrneho a politického života krajiny, v ktorej sa škola nachádza, od tradícií a zvykov obyvateľov. Preskúmali sme 8 zaujímavých faktov o školských systémoch z celého sveta.



1. V čínskom vzdelávacom systéme sa podporuje napučovanie
V čínskych školách sa veľká pozornosť venuje zapamätaniu rôznych faktov. Je potrebné zložiť prijímaciu skúšku na Gaokao na univerzite. Zároveň sa netestuje analytické a kritické myslenie - hlavný dôraz sa kladie na dáta, fakty, definície. To je jeden z dôvodov, prečo je Čína tak úspešná v „kultivácii“ vedcov, inžinierov a matematikov.


2. Náboženské rúcho zakázané vo francúzskych školách
Základným princípom francúzskej spoločnosti je maximálna úroveň sekularizmu. Francúzi veria, že náboženstvo by nemalo zasahovať do verejného a politického života. Preto je od roku 2011 vo Francúzsku zo zákona zakázané zakrývať svoju tvár na verejných miestach, čo znamená, že je zakázané nosiť burku alebo niqab. Na francúzskych verejných školách teda nemôžete nosiť žiadne náboženské oblečenie: šály, turbíny Sikh, židovské jermolky. Školy tiež neučia základy žiadneho náboženstva.



3. Menej ako 3% írskych škôl je denominovaných
V Írsku je 2884 katolíckych škôl a majú právo neakceptovať nekatolíckych učiteľov. Mnohí rodičia krstia svoje deti nie preto, že sa považujú za náboženských ľudí, ale aby si zachránili miesto pre svoje dieťa v dobrej škole. Vo všetkých Írsku je iba 81 škôl, ktoré nie sú viazané na žiadne nominálne hodnoty.

4. Bangladéš má vodácke školy
70% celkovej plochy Bangladéša je menej ako meter nad hladinou mora. Navyše, pätina krajiny každý rok trpí povodňami. Neziskové organizácie podporujú plávajúce školy v krajine, ktoré pôsobia na solárnych paneloch. Týmto spôsobom môžu byť deti vzdelávané aj pri povodniach.



5. V Japonsku sa vyučuje morálna výchova.
Morálna výchova sa v Japonsku vyučuje už mnoho desaťročí a postupne sa stáva čoraz dôležitejším miestom v učebných osnovách mnohých škôl, pričom je porovnateľná s predmetmi ako matematika alebo japonský jazyk. V hodinách morálneho vzdelávania sa berú do úvahy otázky ako súcit, vytrvalosť a niektoré životné zručnosti.

6. V Nemecku prísne proti školskej uniforme
Školská uniforma je populárna na celom svete - verí sa, že zjednocuje školákov, spôsobuje, že sa cítia ako súčasť celej zjednotenej spoločnosti bez toho, aby sa rozdelili na bohatých a chudobných. Ale v Nemecku sú školské uniformy v štandardnom zmysle spojené s vojenským oblečením, a preto nie sú vítané. Namiesto toho deti nosia špeciálne navrhnuté kostýmy - zvyčajne značkové tričká a mikiny.




7. Južná Kórea má veľmi dlhý školský deň
Juhokórejskí školáci sedia v stoloch v priemere 14 - 16 hodín denne. Štandardný deň školy trvá od 8:00 do 16:00, čo je už podľa medzinárodných štandardov príliš veľa. Potom študenti idú na večeru domov a od 18 do 21 hodín chodia na súkromnú školu na intenzívne štúdium. Potom si deti stále robia domáce úlohy.



8. V Nórsku sa odstupňovanie predlžuje o tri týždne
Nóri sú skutočnými majstrami pri oslave promócie. Ich promócia sa volá Russfeiring a trvá od 20. apríla do 17. mája, po ktorej deti zložia skúšku.
Nórski školáci tradične nakupujú staré auto alebo autobus a sami ich zdobia. A potom tri týždne strávia vo vozidle jasné a nezabudnuteľné párty, jazdia na rôznych podujatiach. Začiatkom roku 2000 sa štátne orgány obávali, že takíto „absolventi“ sa môžu vymknúť spod kontroly a odložiť školské skúšky až do mája. Žiaci si namiesto skúšok vybrali strany, triedy začali prudko klesať a skúšky sa po ukončení štúdia znova odložili.